מיכל ל. לקוחה מנס ציונה

עם מיכל רש התחיל הרומן שלי בביתה המשופץ של השכנה: נכנסתי אליה, עמדתי, נשמתי עמוק ואמרתי: "מי שעשה לך פה כל כך חם ונעים ויפה, שיבוא ויעשה ככה גם אצלי".

לא רחק היום, ונאלצתי גם אני לשפץ את ביתי: לשכן מלמטה היו נזילות, והיה עלי להפוך הרבה בלטות ולאטום הרבה.

ממש לא נלהבתי לשיפוץ. בלשון המעטה. אני לא אוהבת שינויים. אבל היזכרות בבית השכנה עודד אותי קצת, והזמנתי את מיכל רש.

היא נכנסה לביתי: הגדול, העמוס וחסר האופי, שהלבן והשחור שלטו בו, והתחילה להציע הצעות. בטח שנבהלתי, והרי אני לא אוהבת שינויים… אבל אני חייבת להפוך את הבלטות ולאתר את הנזילה. לפיכך הגבלתי את זירת השינויים לחדר השינה, לחדר העבודה, ולחדרים הרטובים.

היה זה דיאלוג שהיה לי מאד קשה: היא רוצה שינוי, ואני לא. מה רע עכשו? למה ככה? רצפה כהה? רחמנא ליצלן, רק בז'. ארונות חדר שינה ללא מגירות לנעליים? מה פתאום? בליטה מאחורי המיטה לתאורת לילה רומנטית? איפה, מה.

מיכל עברה איתי את מחוזות החרדה והפחד משינויים, והצליחה להזיז אותי לאט לאט. חלק מזה היה ההיענות והכבוד שנתנה לגחמותי: תכנון חדר השינה כך שניתן להפוך אותו בעתיד ליחידת מגורים נפרדת, ארגון המון מקומות איכסון, תכנון מדוייק לכל הרהיטים הפונקציונאלים עליהם חלמתי: ארון מצעים שעובר למרפסת, ארון מיוחד לבגדים שמונחים בדרך כלל על ההליכון, ארון ענק וצר מאחורי המראה, בשירותים ארונות ומדפים ברוחב גליל נייר טואלט, סוכת קבע במרפסת, ועוד. היא העניקה לחלומותי הגולמיים יופי, צורה והרמוניה.

בחדר העבודה יצרנו מקומות איכסון רבים (זו היתה הדרישה שלי), חלקם נסתרים, וחלקם מסודרים כל כך יפה ובזרימה, ונותנים כבוד רב לגם לשלל המדפסות וגם לנוף הנהדר שבחלון שכלל לא הייתי מודעת לקיומו. הספריה היא תמיד אתגר רציני לכל חובבי הסדר: לספרים יש צורות וצבעים שונים. אבל מיכל הצליחה להכניס סדר ושקט אפילו לספריה הענקית שלי. ובכלל היא נתנה צורה נפלאה לחלומות הגולמיים ולצרכים שלי, ועשתה את הכל הרמוני להפליא.

בחירת הצבעים היא פרשיה בפני עצמה. איך הלכנו עם דוגמת מרצפת לבחור את צבעי הרהיטים, וצבעי הקירות, בהתחשב כמובן ברהיטים הקיימים: צבע אדום בחדר השינה, יחד עם צבע ירוק א' וירוק ב' ולבן, והאמבטיה המרהיבה על שלל צבעיה. ואחר כך ההשלמות עם התאורה המעניינת שרכשנו באסתי-אור. מיכל גם הלכה איתי לבחור תמונות ולהתאים להן מסגרות. לא העזתי לקנות לבד, כל דבר עבר את האישור שלה, גם התמונות והמראות מאיקאה. המנורה האינדונזית, בחירת השטיחים, בחירת צבעי כלי המיטה. הכל.

יצא כל כך יפה, שכבר לא כל כך פחדתי אחרי כמה חודשים להמשיך את השיפוץ לסלון ולמטבח. לא, לא שלא פחדתי מהשינוי, אבל היה למיכל קצת פחות קשה לשכנע אותי לשינויים.

כבר לא התנגדתי למרצפות שחורות, ולצבעים העזים. וזה יצא כל כך יפה. השתוללתי יחד עם מיכל בצבעים (כיור ירוק למשל). ידעתי שהיא תדאג שלא נגזים, ושהכל יסתדר בהרמוניה.

מיכל המשיכה ללוות את חלומותי (כבר הפסקתי לקרוא להם גחמות, הן זכו לכבוד ולהגשמה מלאים): אח עם מקום להכנת ערמונים, ארון מטבח עם תאורה בילט אין, גומחת ישיבה באדן החלון, וכמובן מקומות האיכסון הנסתרים גם בצד הזה של הבית. והתאורה הנהדרת. ושוב, הכבוד וההתחשבות ברהיטים הישנים והתאמת הקישוטים.

מיכל עזרה לי מאד מאד גם בקשר עם הספקים ובעלי המקצוע השונים. למשל לך תדרוש מבעל מקצוע לפרק את עבודתו הלקויה ולהכין מחדש. אני לא מסוגלת. מיכל כן.

אני יודעת להגיד כשמשהו יפה, אבל אני לא יודעת לשלב הרבה חפצים יפים ולעשות את הכל הרמוני. לכן אני לא זזה בלי מיכל. עד היום. כשצריך לשנות משהו בבית (לתלות תמונה, להחליף ריפוד לכורסא, וכולי), אני מזמנת את מיכל, אם פיזית או בעזרת האי מייל והווטס-אפ, מתייעצת איתה ורק אז קונה ומתקינה. והכל נשאר יפה כשבתחילה.

ומילה לעניין המחיר:

התעריף של מיכל לכאורה גבוה. גם אני השוותי אותו לתעריפי עיצוב בתים אחרים. אבל התמורה רבה הרבה יותר. מיכל ליוותה אותי בתקופת העבודה בכל פרט ועניין, מבלטות וארונות עד הוילון האחרון והשטיח והתמונה והמנורה, מול כל הספקים ובעלי המקצוע, עד סיומה המלא של העבודה (הזנבות תמיד לוקחים לא מעט זמן ועצבים). והיא עדיין מלווה אותי, בכל שינוי ורכישה שאני מוסיפה לבית, 7 שנים לאחר תום השיפוץ, והכל כלול באותו המחיר ששילמתי לפני 7-8 שנים. כך שלך תשווה את זה לתעריפים אחרים.

בהמשך הקשר הפך למשפחתי:

כשבני עבר לדירת מרתף שכורה וחיוורת, הוא רצה שיהייה אצלו יפה ונעים "כמו אצל אמא". (יש לו סטנדרטים גבוהים). ומה אמא יודעת? להתקשר למיכל רש. הזמנו אותה. מיכל הקשיבה וקלטה את הראש של הבן, ובחשיבה משותפת של כשלוש שעות הוחלט על: צבעים לקירות, וילונות לחלונות, שילוב של תוצרת איקאה (מנורות, ריהוט ושטיחים) עם המצאי של בעל הבית. לבן נותר הביצוע. והדירה נעימה וחמה ויפה.

וכך עם השנים והעבודות המשותפות, הפך הקשר עם מעצבת הבית שלנו מיכל רש, לקשרי הערכה וחברות אמיצים.

ולמי שמבקש לשוחח איתי, בקשו ממיכל רש את מספר הטלפון שלי, ואעשה זאת ברצון.

מיכל ל.